Prawo w podrozy - blog o prawie turystycznym Agata Nowak
||

Turystyka w dobie pandemii AD 2021 – na co czekamy?

Turystyka w pandemii – rok później

Pandemia koronawirusa nie zwalnia i wciąż dotkliwie doświadcza branżę turystyczną i samych turystów.

Wciąż brak wyraźnej perspektywy zakończenia kryzysu. Co w tej sytuacji planują rządzący? Jak próbują przetrwać przewoźnicy i firmy turystyczne? I wreszcie, jak wpłynie to na prawa podróżnych?

Paszporty covidowe

Pomysłem dyskutowanym od dawna, obecnie na szczeblu Komisji Europejskiej, są paszporty covidowe. Miałyby umożliwić swobodne podróżowanie ich posiadaczom i być powszechnie uznawane.

Według ostatniego projektu paszport covidowy mogłyby wyrobić:

  1. osoby zaszczepione (czy konieczne jest przyjęcie wszystkich dawek? które szczepionki będą honorowane?)
  2. ozdrowieńcy (w jakim terminie po przebyciu choroby?)
  3. osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa (jakiego rodzaju testy będą honorowane? jak długo ważny będzie wynik testu?)

Jak widać, wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Sezon turystyczny powoli się rozpędza i sprawa paszportów staje się coraz bardziej paląca… Czekamy zatem na dalsze wyniki prac Komisji Europejskiej.

Ruch lotniczy – płatność za pobraniem?

Dla linii lotniczych rok 2020 był zdecydowanie stracony. Tysiące odwołanych połączeń, niepewność jutra, klienci oczekujący miesiącami na zwroty z tytułu niewykorzystanych biletów. O tym ostatnim problemie więcej pisałam m. in. tutaj.

To wszystko spowodowało, że dziś turyści mniej chętnie rozważają podróż samolotem i poszukują bliższych kierunków z dojazdem własnym (trend ten otrzymał nawet swoją nazwę, tzw. turystyka bliższego kontaktu).

Jaki pomysł na odbudowanie zaufania do latania mają zatem przewoźnicy?

Część z nich rozważa odejście od stosowanego dotąd schematu płatności za bilety przy dokonywaniu rezerwacji. W zamian chcą, by klienci płacili za bilety dopiero w dniu przewozu, podczas odprawy.

To rewolucyjna zmiana. Czy zostanie wprowadzona i jak zareagują na nią klienci – czas pokaże.

Vouchery od biur podróży – dłuższy termin ważności?

Roczny termin na wykorzystanie voucherów od organizatorów turystyki zbliża się nieuchronnie. Wielu podróżnych wciąż nie zdecydowało się na wyjazd z uwagi na wciąż niepewną sytuację epidemiologiczną.

Rozsądnym w tym przypadku wydaje się pomysł Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (zawiadujący sektorem turystyki), by przedłużyć ważność voucherów do dwóch lat, liczonych od daty ich wydania.

Projekt utknął aktualnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i oczekuje na dalsze procedowanie. Z uwagi na przedłużające się prace legislacyjne, już na tym etapie przewiduje się, że przepisy zaczną obowiązywać z mocą wsteczną, od 1 kwietnia 2021 r.

Warto przypomnieć, że zasady wydawania voucherów z poszanowaniem praw podróżnych określiła w 13 maja 2020 r. Komisja Europejska. Więcej o wytycznych Komisji Europejskiej pisałam tutaj.

Turystyczny Fundusz Zwrotów – odroczony termin spłat dla organizatorów?

Jedną z form wsparcia biur podróży w związku z masowo odwołanymi wycieczkami i związanymi z tym zwrotami wpłat klientom, było udzielenie organizatorom pożyczek w ramach Turystycznego Funduszu Zwrotów.

W praktyce, TFZ dokonał zwrotu pieniędzy podróżnym, wyręczając w tym organizatorów. Pomoc ta nie ma jednak charakteru bezzwrotnego, albowiem biura podróży są zobowiązane do spłaty w miesięcznych ratach otrzymanego wsparcia. Więcej o zasadach funkcjonowania TFZ można przeczytać tutaj.

Przedłużający się kryzys w branży sprawił, że pierwotnie zakładany na 21 kwietnia 2021 r. termin spłaty pierwszej raty pożyczki zostanie prawdopodobnie przesunięty na 31 grudnia 2021 r.

Projekt odpowiednich zmian w prawie został połączony w kwestią przedłużenia ważności voucherów i obecnie oczekuje na dalsze prace legislacyjne. Zgodnie z projektem, przepisy mają obowiązywać wstecz, z mocą od 1 kwietnia 2021 r.

Podobne wpisy