Prawo w podrozy - blog o prawie turystycznym Agata Nowak
|||

Polski bon turystyczny – co musisz wiedzieć?

Polski bon turystyczny

Od 1 sierpnia 2020 r. można korzystać z polskiego bonu turystycznego.

Służy on do dokonywania bezgotówkowych płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski u podmiotów, których listę prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę.

Płatności bonem można dokonywać do 31 marca 2022 r.

Komu przysługuje?

Polski bon turystyczny o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko, na które przyznano prawo do świadczenia wychowawczego 500+ albo dodatku wychowawczego.

Dodatkowe 500 zł przysługuje dla dziecka z niepełnosprawnością (razem dziecko niepełnosprawne może wykorzystać 1000 zł).

Bon imienny

Bon ma charakter indywidualny, nie można go sprzedać ani przekazać innej osobie.

Bon jest dokumentem elektronicznym, z którego wynika m.in., kto jest uprawniony do świadczenia, na które dzieci, jaka jest kwota świadczenia na poszczególne dzieci oraz łączna kwota przyznanych świadczeń.

Płatność za pomocą bonu wymaga autoryzacji i weryfikacji uprawnień poprzez podanie:

  1. kodu obsługi płatności (przypisanego imiennie i wysłanego przez system w momencie aktywacji bonu na podany przez uprawnionego adres e-mail) oraz
  2. kodu potwierdzającego płatność (wysyłanego w momencie dokonywania płatności przez system SMS-em na podany przez uprawnionego numer telefonu).

Przekazywanie lub sprzedawanie indywidualnych kodów do obsługi bonu innej osobie (handel bonami, nieuprawnione posługiwanie się bonami) może być uznane za oszustwo. Osoby biorące udział w takim procederze wprowadzają w błąd ZUS, który rozporządza środkami z budżetu państwa. Za przestępstwo oszustwa grozi odpowiedzialność karna i mogą ją ponieść zarówno osoba przekazująca swoje kody, jak i osoba, która posługuje się nimi, nie będąc do tego uprawnioną.

Jak pobrać bon?

Aby skorzystać z bonu wystarczy go aktywować na stronie internetowej ZUS poprzez platformę PUE ZUS. Jeżeli nie masz swojego konta, musisz najpierw zarejestrować się w systemie.

Po zalogowaniu do PUE ZUS należy wejść w zakładkę “Ogólny”, a następnie “Polski bon turystyczny” i “Mój bon”.

W celu aktywacji bonu konieczne jest podanie aktualnego adresu e-mail oraz numeru telefonu, na które otrzymamy kody niezbędne, by dokonać płatności za pomocą z bonu.

Gdzie zapłacę bonem?

Bonem można zapłacić wyłącznie za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne świadczone na terenie Polski. Bonem nie zapłacisz więc za obiad w restauracji czy wejście do zoo. Nie może on także posłużyć do zapłaty za usługi realizowane za granicą.

Zupełnie odrębnym zagadnieniem jest takie właśnie, dość wąskie zakreślenie kręgu usług turystycznych, za które płatności można realizować bonem. Wyklucza to wielu przedsiębiorców, świadczących usługi turystyczne nie mieszczące się w powyższych ramach (np. przewodników turystycznych, firmy transportowe, biura podróży oferujące wycieczki zagraniczne).

Aktualną listę podmiotów zakwalifikowanych do programu, za których usługi można zapłacić bonem znajdziesz na oficjalnej stronie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyki.

Ile razy można płacić bonem?

Płatności bonem można dokonywać wielokrotnie, do wyczerpania limitu środków na koncie. Jeżeli wartość usługi przewyższa aktualną wartość bonu, pozostałą część należności można dopłacić z własnych środków.

Aktualny stan konta można sprawdzić logując się na swoje konto na platformie PUE ZUS.

Co jeśli mam kilkoro dzieci?

Wówczas uprawniony otrzyma jeden numer bonu, którego wartość odpowiada liczbie dzieci uprawnionych do świadczenia. Przykładowo: rodzic trójki dzieci otrzyma bon o łącznej wartości 1500 zł.

Gdzie szukać aktualnych informacji o bonie?

Na oficjalnej stronie internetowej prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną, gdzie informacje są na bieżąco aktualizowane. Tam znajdziesz listę podmiotów, akceptujących płatność bonami oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Uruchomiona została także specjalna infolinia pod numerem 22 11 22 111.

Podobne wpisy