Prawo w podrozy - blog o prawie turystycznym Agata Nowak
||||

Jak planować wakacje w dobie pandemii?

Znów będą wakacje…

Wszyscy wyczekujemy wakacji. Tęsknimy za podróżami “takimi jak dawniej”, choć wiele wskazuje, że tak szybko nie wrócą.

Jak wobec tego planować wakacje w pandemii? Czym się kierować? Na co zwracać uwagę? O tym w dzisiejszym wpisie.

Samemu czy z biurem?

Globalizacja i dostęp do internetu sprawiły, że ludzie pokochali samodzielnie organizować podróże. Dla chętnych nie ma problemu, by wyszukać tani lot, kwaterę czy zarezerwować samochód w najodleglejszym zakątku Ziemi.

Popularne stało się podróżowanie na własną rękę, bo świat stał otworem i wszystko wydawało się być w zasięgu ręki. Pandemia brutalnie zweryfikowała to przeświadczenie: zamykane z dnia na dzień granice, lockdown, ograniczenia w przemieszczaniu się na terenie kraju, zamknięte atrakcje turystyczne, bankrutujące firmy z branży turystycznej.

Musimy mieć świadomość, że decydując się na organizowanie wyjazdu samemu, ponosimy pełne ryzyko z tym związane.

W razie niepowodzenia wyjazdu, w najlepszym wypadku stracimy pieniądze (albo próba ich odzyskania od poszczególnych usługodawców może okazać się drogą przez mękę). W najgorszym – możemy utknąć gdzieś daleko od domu (jak turyści, którzy pojechali do Ekwadoru na 3 tygodnie, a pandemia uwięziła ich tam na 6 miesięcy).

Może jednak z biurem?

Alternatywą jest skorzystanie z oferty biur podróży. Wbrew pozorom, wczasy z biurem wcale nie muszą oznaczać hotelowego all inclusive (choć takie wyjazdy oczywiście też są dostępne).

Na rynku działa wiele biur podróży (w tym takich z dużym doświadczeniem), które proponują klientom zwiedzanie świata “od podszewki” i tworzą tzw. pakiety dynamiczne (konstruowane na życzenie dla danego klienta). W ten sposób można zaplanować wyjazd bardziej na dziko lub objąć nim tylko te atrakcje, na których nam zależy, wkomponować w to wypoczynek w formie, którą najbardziej lubimy itd.

Pandemia skłoniła organizatorów do bardziej elastycznego podejścia. W ofercie biur podróży można teraz znaleźć więcej wyjazdów z dojazdem własnym, wycieczki w Polsce (dla miłośników all inclusive ta oferta także może okazać się atrakcyjna), a także nowe, nieoczywiste kierunki.

Co nam daje wyjazd z organizatorem?

Z całą pewnością większe poczucie bezpieczeństwa. Organizatorzy turystyki działają w reżimie unijnych i polskich regulacji, które nakładają na nich szereg obowiązków związanych z funkcjonowaniem biura oraz przyznają ich klientom wiele istotnych uprawnień.

  1. Podróżny ma ustawowo zagwarantowane prawo odstąpienia od umowy w każdym czasie przed jej rozpoczęciem.
  2. W razie uzasadnionego i prawidłowo zrealizowanego odstąpienia przez podróżnego od umowy organizator zwraca mu wszystkie wpłacone środki, m. in. w przypadku zaistnienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności występujących w miejscu docelowym podróży lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub transport – o tym trybie więcej pisałam tutaj. Ta regulacja została wielokrotnie wykorzystana w dobie pandemii. Jednakże gdy turysta po prostu się rozmyślił (np. zrezygnował z wyjazdu bez ważnego powodu), organizator może nałożyć opłatę za odstąpienie, odpowiadającą poniesionym przez niego kosztom.
  3. Organizatorzy turystyki obowiązkowo posiadają zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności – I, II i III filar zabezpieczeń. Oznacza to, że nawet gdy biuro podróży popadnie w kłopoty finansowe, podróży może liczyć na zwrot pieniędzy z gwarancji bankowej, Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego lub Turystycznego Funduszu Pomocowego (o tym ostatnim szerzej pisałam tutaj).
  4. Organizator turystyki obowiązkowo zawiera na rzecz podróżnego ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Zakres ubezpieczenia podróży może dobrowolnie poszerzyć, płacąc dodatkową składkę.
  5. Organizator turystyki jest ustawowo zobowiązany do udzielenia pomocy podróżnemu, który znalazł się w trudnej sytuacji.
  6. Organizator turystyki odpowiada wobec podróżnego kompleksowo, tj. za całość imprezy turystycznej (wszystko to, co wchodzi w skład zakupionej wycieczki, przykładowo transport, zakwaterowanie, usługi dodatkowe). Ułatwia to podróżnemu komunikację i przebrnięcie przez ewentualne procedury w razie pojawienia się komplikacji związanych z wyjazdem.

Ubezpieczać się czy nie?

Niezależnie od tego, czy podróżujemy samodzielnie czy z biurem, warto zastanowić się nad ubezpieczeniem naszego wyjazdu.

Jak wspomniałam, biura podróży obowiązkowo obejmują podróżnych ubezpieczeniem kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków w podstawowym zakresie.

Analizując ofertę ubezpieczenia warto dokładnie przyjrzeć się, co rzeczywiście nam zapewnia.

Popularne ostatnio ubezpieczenia covidowe, z uwagi na listę wyłączeń, mogą w rzeczywistości nie dawać pożądanego poziomu ochrony. Przykładowo, jedno z takich ubezpieczeń gwarantowało wypłatę świadczenia jedynie w przypadku, gdy podróżny był hospitalizowany powyżej X dni. To znaczy, że pobyt w szpitalu poniżej założonego czasu lub brak hospitalizacji w ogóle, nie dawały prawa do wypłaty ubezpieczenia (sam więc, drogi kliencie, pokryj koszty swojej kwarantanny za granicą).

Odpoczynek ważna rzecz

Wakacje mają nam dawać przyjemność. Planujmy je świadomie i wybierzmy to, co najlepiej odpowiada naszym preferencjom.

Podobne wpisy