Prawo w podrozy - blog o prawie turystycznym Agata Nowak
||

Unijny Certyfikat COVID – jak to działa?

“Paszport covidowy” – nareszcie jest

Doczekaliśmy się obiecywanych od dawna tzw. “paszportów covidowych”, czyli Unijnych Certyfikatów COVID.

Mają ułatwić podróżowanie ich posiadaczom i przyczynić się do odrodzenia turystyki.

Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźmy.

Unijny Certyfikat COVID – co to jest?

Unijny Certyfikat COVID to rodzaj oficjalnego, bezpłatnego zaświadczenia wydawanego przez organy krajowe w 3 wersjach jako:

  1. certyfikat szczepienia – wystawiany po upływie 14 dni od daty zakończenia procesu szczepienia jedną z dopuszczonych do obrotu na terenie UE szczepionek. W Polsce wydaje się go po przyjęciu dwóch dawek szczepienia preparatem firmy Pfizer, Moderna lub Astra Zeneca albo po przyjęciu jednej dawki preparatu Johnson & Johnson.
  2. certyfikat wyniku testu – wystawiany na podstawie negatywnego wyniku testu PCR lub RAT (lista testów ma być na bieżąco aktualizowana przez UE). Wynik badania nie może być starszy niż 48h od daty pobrania próbki. Na teście musi zostać oznaczona data i godzina badania oraz nazwa placówki, w której został wykonany.
  3. certyfikat ozdrowienia – wystawianym osobom, którym przysługuje oficjalny status ozdrowieńca (figurują w rejestrze jako osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na COVID-19) i jest jest ważny przez 180 dni od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu PCR.

Treść zaświadczenia jest wystawiana zawsze w języku angielskim, a dodatkowo także w języku krajowym państwa wystawienia.

Zaświadczenie jest uznawane przez wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz przez Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Zaświadczenie będzie aktywne od 1 lipca 2021 r. System wzajemnego uznawania Unijnych Certyfikatów COVID ma obowiązywać przez 12 miesięcy.

Co zawiera Unijny Certyfikat COVID?

Certyfikat zawiera:

  1. podstawowe dane identyfikujące posiadacza
  2. rodzaj certyfikatu (szczepienie, negatywny wynik testu, ozdrowienie)
  3. indywidualny kod QR, który można zeskanować i potwierdzić ważność zaświadczenia (np. w punkcie granicznym, na lotnisku, w hotelu)

Jak pobrać Unijny Certyfikat COVID?

Certyfikat można pobrać logując się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na platformie pacjent.gov.pl

W ciągu najbliższych dni mają zostać uruchomione aplikacje mojeIKP oraz mObywatel, za pośrednictwem których także będzie można pobrać zaświadczenie.

Co zyskują posiadacze Unijnego Certyfikatu COVID?

Unijny certyfikat przyznaje jego posiadaczowi istotne przywileje. Choć nie daje 100% gwarancji na udane wakacje, do minimum ogranicza ryzyko związane z wciąż zmieniającymi się obostrzeniami w podróżowaniu.

Od 1 lipca 2021 r. do 1 lipca 2022 r. na terenie państw uznających certyfikat jego posiadacze zasadniczo nie powinni być poddawani kwarantannie oraz są zwolnieni z wykonania testu na obecność COVID-19.

Obserwując odradzający się międzynarodowy ruch turystyczny można odnieść wrażenie, że utrzymywane lub przywracane obostrzenia w najmniejszym stopniu dotykają posiadaczy certyfikatu.

Wydaje się także, że najmniejsze ryzyko objęcia dodatkowymi restrykcjami dotyczy osób zaszczepionych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie zapominajmy, że pandemia wciąż trwa. Sytuacja w ruchu granicznym zmienia się dynamicznie, czasami z dnia na dzień.

Dlatego zawsze dzień przed wyjazdem należy sprawdzić aktualnie obowiązujące zasady podróży. Podobnie warto uczynić dzień przed powrotem do kraju (by upewnić się, czy w międzyczasie władze krajowe nie wprowadziły np. obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z państw spoza UE/Schengen, jak to miało miejsce wczoraj).

Gdy podróżujemy drogą lądową i zmierzając do celu przemierzamy terytoria kilku państw (tranzyt), sprawdźmy zasady obowiązujące w każdym z nich – zwłaszcza jeśli w trakcie podróży przekraczamy granice Unii Europejskiej.

Re-open EU – co to takiego?

Aby ułatwić odnalezienie się w tej skomplikowanej często rzeczywistości, Komisja Europejska wdrożyła program Re-open EU.

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony:

Re-open EU to strona internetowa i aplikacja z niezbędnymi informacjami o granicach, dostępnych środkach transportu, ograniczeniach w podróży, środkach antypandemicznych i wymogach bezpieczeństwa (takich jak dystans fizyczny czy noszenie maseczek) oraz innych kwestiach przydatnych w podróży.

Informacje są dostępne w 24 językach urzędowych UE.

https://www.consilium.europa.eu/pl/policies/coronavirus/eu-digital-covid-certificate/

W poszukiwaniu aktualnych informacji na temat podróżowania warto zajrzeć na stronę www.reopen.europa.eu/pl

Więcej o tym jak planować wakacje w dobie pandemii więcej pisałam tutaj.

Podobne wpisy