Prawo w podrozy - blog o prawie turystycznym Agata Nowak
||

Polski bon turystyczny – aktualizacja

Zmiana zasad wykorzystania bonu

Polacy powoli planują wakacje. W sfinansowaniu wypoczynku najmłodszych może pomóc bon turystyczny. Więcej ogólnych informacji na temat bonu znajdziesz tutaj.

Bony ruszyły 1 sierpnia 2020 r. – w środku sezonu wakacyjnego. To sprawiło, że wiele rodzin nie zdążyło jeszcze wykorzystać tej formy pomocy.

W międzyczasie doszło do aktualizacji zasad korzystania z bonu.

Do kiedy można płacić bonem? Jakie usługi można nim aktualnie opłacić? Jak znaleźć miejsca, w których można płacić bonem? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Do kiedy mogę zapłacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny to dokument elektroniczny uprawniający do kwoty 500 zł na każde dziecko. Można go wykorzystać do końca marca 2022 r.

Co ważne, liczy się data opłacenia usługi, a nie jej realizacji. Do dnia 31 marca 2022 r. możesz opłacić za pomocą bonu wypoczynek, który odbędzie się w późniejszym terminie.

Zmiany na liście usług opłacanych bonem

Początkowo bonem turystycznym można było płacić wyłącznie za nocleg lub imprezę turystyczną, odbywające się na terytorium Polski.

Kością niezgody okazała się definicja imprezy turystycznej w rozumieniu nowej ustawy turystycznej. A właściwie nie tyle sama definicja, co wyłączenia stosowania ustawy do niektórych typów imprez turystycznych, m. in. wycieczek jednodniowych bez noclegu.

Pojawiły się skargi organizatorów oferujących wycieczki jednodniowe, półkolonie oraz przewodników turystycznych. Wykluczenie płacenia bonem za ich usługi traktowali jako niesprawiedliwe i nieuzasadnione.

Aktualna lista usług do opłacenia bonem turystycznym

Ustawodawca dokonał więc zmiany i aktualnie bonem turystycznym można płacić za odbywające się na terytorium Polski:

  1. usługi hotelarskie (noclegi);
  2. imprezy turystyczne w rozumieniu art. 4 pkt. 2 nowej ustawy turystycznej (klasyczne ujęcie imprezy turystycznej, będącej połączeniem co najmniej dwóch usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji);
  3. imprezy turystyczne organizowane okazjonalnie, w celach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych przez organizacje pożytku publicznego (np. wycieczki organizowane przez Caritas, stowarzyszenia lub fundacje pomagające osobom niepełnosprawnym, turnusy rehabilitacyjne);
  4. wycieczki jednodniowe (trwające krócej niż 24h, bez noclegu) – w tej kategorii mieszczą się także wycieczki szkolne i półkolonie;

Krótki wyskok za granicę?

Pojawiły się wątpliwości, czy bonem turystycznym można zapłacić za wycieczkę, która odbywa się zasadniczo w Polsce, ale jednym z jej elementów jest. np. 1-dniowy wypad za granicę (zwiedzanie Pragi).

Odpowiedź można znaleźć na oficjalnej stronie Polskiego Bonu Turystycznego. Kategorycznie odmówiono możliwości opłacenia bonem imprezy turystycznej, której choćby jeden element miałby zostać zrealizowany za granicą.

Łatwiejsze wyszukiwanie

W ramach nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystyczny, wprowadzono także udogodnienia co do wyszukiwania podmiotów, których usługi można opłacić przy pomocy bonu.

Użytkownicy skarżyli się m. in. na małą przejrzystość wyszukiwarki, konieczność wpisania oficjalnej nazwy rejestrowej organizatora.

Teraz poszerzono kryteria wyszukiwania i można go dokonywać na liście podmiotów, liście obiektów lub na mapie obiektów. Z oficjalnej wyszukiwarki można skorzystać tutaj.

Podobne wpisy