Czy podróżny ma prawo wiedzieć jak organizator obliczył opłatę za rezygnację z wycieczki i co ma do tego hiszpańskie prawo spółek?

Sprawa niby jest prosta: zgodnie z unijną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 podróżny ma prawo poznać sposób wyliczenia przez biuro podróży opłaty za rezygnację z wycieczki. Tak wynika z art. 12 ust. 1 dyrektywy oraz wprowadzającego ją motywu nr 31. Przepis art. 12 ust. 1 dyrektywy precyzuje Więcej…

Czy biuro podróży może odmówić zabrania na wycieczkę tzw. trudnego klienta?

Ostatnio zwrócono się do mnie z pytaniem, czy jest jakiś sposób na to, żeby nie zabierać na wycieczkę klienta, który potencjalnie może sprawiać problemy. Kto by się nie przestraszył słów typu: “Na pewno chcecie mnie oszukać, skontaktuję się z moim prawnikiem. Walczyłem już z wieloma biurami podróży.” (zaznaczam, że w Więcej…

Papierologia w biurze podróży, czyli „Czy ktoś to będzie czytał?”

W ramach przygotowywania „moich” biur podróży na wejście w życie RODO, a następnie nowych przepisów o usługach turystycznych, opracowywałam dla nich wiele nowych i obszernych dokumentów, które touroperator zobowiązany jest przekazać klientowi przed zawarciem umowy o podróż. Naszła mnie wówczas refleksja: „Czy ktoś to będzie czytał?” Jednocześnie sama udzieliłam sobie, Więcej…