Rezygnacja z wycieczki z powodu COVID-19 – czy wciąż może być bezkosztowa?

180 dni na zwrot wpłat? W świadomości turystów i branży turystycznej na dobre zagościło przekonanie, że w dobie pandemii rezygnacja z wycieczki następuje na specjalnych zasadach i jest dla podróżnego bezkosztowa, a organizator ma o 180 dni odroczony termin na zwrot wpłat klientom. Czy tak jest rzeczywiście? Jak aktualnie kwalifikować Czytaj dalej…

Voucher na wycieczkę lub bilet lotniczy – czy muszę go przyjąć zamiast zwrotu pieniędzy?

Koronawirus uderzył w branżę turystyczną Od ponad miesiąca biura podróży masowo odwołują wycieczki, a linie lotnicze połączenia – wszystko z powodu trwającej pandemii koronawirusa. Co z wpłaconymi przez klientów środkami? Czy i kiedy mogą otrzymać ich zwrot? Prawo sobie, a rzeczywistość sobie Kryzys, jakiego do tej pory nie doświadczyliśmy, wystawia Czytaj dalej…

Umowa o udział w imprezie turystycznej zawarta na odległość – czy można od niej odstąpić?

Wycieczka kupiona przez internet W dobie cyfryzacji bardzo często kupujemy wycieczki przez internet, a więc w trybie zawierania umów na odległość. Czy w związku z tym przysługują nam jakieś szczególne prawa? Pomyłka Gazety Wyborczej Każdemu zdarza się czasem pomylić. Tak właśnie traktuję omyłkę, prawdopodobnie niezamierzoną, jaka przydarzyła się Gazecie Wyborczej Czytaj dalej…

Czy organizator może zmusić podróżnego do dopłaty za dodatkowy nocleg, gdy potrzeba jego zapewnienia wynikła ze zmiany godzin lotu?

Otrzymałam ostatnio pytanie Czy organizator może zmusić podróżnego do dopłaty za dodatkowy nocleg w sytuacji, gdy potrzeba jego zapewnienia wynikła ze zmiany godzin odlotu samolotu powrotnego? Warto dodać, że chodziło o imprezę pakietową, czyli kompleksowo zorganizowaną wycieczkę z przelotem samolotowym, zakwaterowaniem i wyżywieniem dla 4-osobowej rodziny z dwójką małych dzieci. Czytaj dalej…

Co się dzieje, gdy podróżny przekroczy termin do akceptacji zmian w wycieczce?

Gdy organizator zmienia warunki wycieczki… Zdarza się, że po zawarciu umowy o udział w imprezie turystycznej, a przed jej odbyciem organizator jest zmuszony do zmiany któregoś z istotnych parametrów podróży (np. hotelu, modyfikacji programu imprezy lub wymagań specjalnych klienta ujętych w umowie). Wówczas, zgodnie z art. 46 ust. 2-6 nowej Czytaj dalej…

Czy podróżny ma prawo wiedzieć jak organizator obliczył opłatę za rezygnację z wycieczki i co ma do tego hiszpańskie prawo spółek?

Sprawa niby jest prosta: zgodnie z unijną dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 podróżny ma prawo poznać sposób wyliczenia przez biuro podróży opłaty za rezygnację z wycieczki. Tak wynika z art. 12 ust. 1 dyrektywy oraz wprowadzającego ją motywu nr 31. Przepis art. 12 ust. 1 dyrektywy precyzuje Czytaj dalej…

Bezkosztowa rezygnacja z wycieczki – czy organizatorzy powinni się jej bać?

Jedną z nowości w ustawie turystycznej, dodaną zresztą w ostatniej chwili, jest prawo podróżnego do bezkosztowej rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej (słynny już art. 47 ust. 4 nowej ustawy turystycznej). Brzmi on następująco: Podróżny może odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej przed rozpoczęciem imprezy turystycznej bez ponoszenia Czytaj dalej…